אין ספק שאימון נכון של ריצה מתבצע תוך כדי בקרה על דופק הלב. הסיבה לכך היא שלרוב קצב הלב שלנו הוא מדד מדויק לרמת המאמץ שלנו. על מנת שנוכל להשתמש בנתוני הדופק באימונים כדאי שנכיר מספר מושגים בסיסיים על דופק בפעילות גופנית.

דופק מנוחה – זהו הדופק בו האדם נמצא בזמן ישיבה נינוחה או בזמן השינה. הדופק מושפע מאכילה, ממצב רוח, משתיית קפה. כשדופק המנוחה יורד – זהו מדד לעלייה בכושר הגופני ו/או לירידה במשקל.

דופק מקסימלי – הדופק המירבי החזוי אליו האדם יכול להגיע בזמן מאמץ מקסימלי, הדופק המירבי שלנו הולך ויורד עם הגיל (פעימה בשנה) החישוב הבסיסי ביותר הינו גיל המתאמן פחות: 220 לגברים ו226 לנשים .נוסחה כללית מאוד המתבססת על סטטיסטיקה וישנם לא מעט היוצאים מהכלל. השיטה הטובה ביותר לחיזוי דופק מקסימלי היא לבצע  בדיקת מאמץ(ארגומטריה) המאפשרת גם גילוי הפרעות קצב לב.

דופק אירובי – טווח הדופק הנמצא שנמצא בסביבות 65%-70% מהדופק המרבי. בטווח זה מרבית הקלוריות הנשרפות מגיעות מהשומן אך זה לא הטווח היעיל ביותר לשריפת קלוריות . המאפיין העיקרי של אימון בטווח דפקים אלו הוא הקלות היחסית בה מתבצע האימון, הנשימה בזמן האימון די קלה ושקטה, ובעיקר ניתן להתמיד בדופק הזה בריצה למרחקים ארוכים לחיזוק הגוף והמערכת הנשימתית.

סף אנאירובי – זהו הנקודה בא קצב פינוי חומצת החלב זהה לקצב ייצור חומצת החלב ,בנקודה זו אנו עוברים משלב האירובי לשלב אנאירובי המעבר נמצא באזור 85% מהדופק המקסימלי , את סף האנאירובי ניתן לשפר ע"י אימוני מהירות מתאימים.

דופק מטרה – טווח הדופק בו אנו רוצים להיות בהתאם למטרת האימון :ריצה קלה להתאוששות או חימום ,ריצה מאומצת וכד . דופק המטרה נקבע לפי מספר נוסחאות, הפופולרית בניהם היא נוסחת קרבונן עליה נרחיב  בפעם הבאה.

לסיכום השימוש בנתוני הדופק באימוני ריצה מסייע להפוך את האימונים למדויקים ויעילים יותר, ובכך לשמור על רמת המאמץ המתאימה לכל סוג ומטרת אימון. כיום קיימים בשוק מגוון רחב של שעוני דופק שהמתקדמים בהם עם מד דופק מובנה על גבי השעון כדוגמת שעוני GARMIN